3 - Hol kezdjem...

Hol kezdjem a festést?

Egy festmény, megfestését pont úgy meg kell tervezni, mint a festéshez vezető utat. Ezért a festményünk meg alkotásához is több féle módon foghatunk hozzá. Lehet alla príma az-az egyből, vagy együllésből való festés. Ez azt jelenti, hogy egy az egyben megfestjük a képet, egymásre felrakva a nedves festék rétegeket. Tévedés ne essék ez nem az amikor csak úgy "össze csapok" valamit és kész a "festmény", álltalában több, akár 5-6 vagy még több órát vesz igénybe, de még mielőtt azt mondanád nekem ennyi időm nincs egyszerre, hogy fessek, elárulom nem is kell. Nevével ellentétben nem kell ténylegesen végig ülni ezt az időt, mivel az olajfesték akár 4-5 napig is nyitott marad, ezért ellehet osztani kényelmes időkeretekre. A lényeg, hogy még a nedves, könnyen alakítható festékrétegekre dolgozzunk tovább. Azért nem érdemes nagyon szét húzni, mivel ennek a technikának pont a gyors, lendületes, sokszor vastag, pasztózus festés a lényege. Ennek pont az ellentéte, a flamand 7 réteg lazúrfestés. Ez a festéstechnika valóban 7 rétegből áll?

      

Nevével ellentétben, nem! Bár igyekszik a festő betartani a rétegek számát, de van, hogy kevesebb, vagy több réteg kerül egymásra, attól függően, hogy mit kíván a kép. Ez egy lazúrfestő tecnika, ami azt jelenti, hogy az egymásra kerülő festék rétegek vékonyak, áttetszőek. Minden rétegnek meg kell száradnia ahhoz, hogy a következő réteget rá lehessen festeni. Ez a száradási idő sokmindentől függ. Függhet a festékünk márkájától, a felhasznált médiumtól, a hőmérséklettől, a levegő páratartalmától, a festékréteg vastagságától. Optimális esetben 5-7 nap, de akár 8-10 napot is igénybe vehet. Ebből is látszik, hogy ez, egy nagyon hosszú folyamat, akár több hónapig is eltarthat egy-egy kép elkészülése. Persze ilyenkor nem csak egyképen dolguzhatunk, több kissebb alla príma képet is ellehet vele párhuzamosan készíteni, mivel az egyes réteg megfestése nem igazán sok időt vesz igénybe. Vagy több lazúr technikás képet is festhetünk egyszerre, minden nap egy másik képen dolgozva. Bár ez egy nagyon hosszúnak látszó folyamat, mégis megéri türelmesen kivárni, mert a vég eredmény önmagáért beszél. Ez a két technika amelyet a legtöbször használunk akár konbinálva is.Most már tényleg nyúlhatunk az ecsetért és kezdőthet a munka. De hol is kezdjük?

Ezek a képek az alkotás folyamatát ábrázolják, itt is jól  látható, hogy nem mindég érjük el a 7 réteget, hiszen itt kevés a szín, ezért kevesebb réteggel alakítható ki a végleges szín.

          
Nos nem szaporítom tovább a szót, kezdjük a festést. Első lépés a felrajzolás, ezt megtehetjük közvetlen az alapozott vászonra, vagy a vászonnal megegyezző méretű másoló papírra, és ezt transzferáljuk fel később a vászonra. Ha már az előrajzunk készen van akkor kezdhetjük a festést. A második lépés, hogy kialakítjuk a hátteret. Szinte midegyik területre igaz, hogy a tőlünk legtávolabb eső területekkel kell kezdenünk. Van egy pár kivétel, de azzal, majd egy másik bejegyzésben fogok foglalkozni. Egy tájképnél ez az égbolt és a horizont látható része, csendéletnél a háttér, utcaképnél a legtávolabbi épület és az égbolt. Ezeket a részeket már szinte véglegesre dolgozzuk ki, a későbbiek folyamán már csak finomítgathatunk rajta ha kell. Harmadik lépés a középtér kidolgozása és az előtér alapozása. Ezt két területet álltalában szinte együtt alakítgatjuk folyamatosan össze igazítva a színeket meg a textúrát. Utolsó negyedik lépés, amikor a főmotívumot dolgozzuk ki az előtérben.

A képek a folyamat ábrát ábrázolják. Így könnyenérthető a történet, ahogy fel épül a kép, már mint festés ügyileg.

    


Tanyasi életkép.
50x70 cm, feszítetvászon olajfesték, vegyestechnika.
2019. December

Hogy milyen szempotok szerint rakjuk össze a képet és pontosan, mit is fessünk meg, és mit hagyjunki, avagy, mit tegyünk hozzá az a következő bejegyzés témája lesz.

Itt tudsz még olvasni a támában újabb cikeket: 




<<Előzző>>                                                                               Folytatás......




Tetszenek az írások? 

Iratkozz fel az olvasók táborába, hogy ne maradj le a következő bejegyzésről. 

Ezt a lap tetején lévő linkre kattintva megteheted.

Tetszet ez a cikk! Kérlek írj egy rövid értékelést a hozzászólás rovatba!

Köszönöm


Itt olvashatsz a további írásokat!

Elmélkedések... 1. A kezdet

De mitől lesz egy kép festmény....

Mit fessek..

Megjegyzések

Az elmúlt év legérdekesebb cikkei

Elmélkedések a képalkotások körül. 1 - A kezdet...

Kiállítás 2023

Elmélkedések a képalkotások körül. 3 Hol kezdjem...

Mártélyi festőtábor 2020

Mártély 2021

4.- Mit fessek...

Hogyan viszonyulunk a tanuláshoz?

Bemutatkozás

Mű elemzés érthetően!

Szülinapi akció a meskán