1 - A kezdet...

Hogyan is készül egy festmény!

Mielőtt elkezdenénk festészetről beszélni, nézzük meg azt, hogy hogyan is készül egy kép. Mit gondolsz hol kezdődik egy festmény elkészítése? Ki kell, hogy ábrándítsak mindenkit, nem ott, hogy ecsetet ragadok a kezembe és festéket kenek a vászonra, aztán lessz, ami lessz. De akkor hol?

Ha nagyon szörszálhasogató akarnék lenni, akkor azt mondanám, hogy ott amikor az ovodában elsőként ceruzát adnak a kezedbe. Najó, ennyire azért nem megyünk vissza az időbe. Kezdjük ott, hogy már valamilyen formában megismerkedtél a képalkotással, és annak valamilyen eszközével, de az ecset még mindig nagyon messze van a kezedtől. Mi az első lépés?

 Elsőként hoznod kell egy döbtést, hogy te időt, energiát és ne adj isten pénzt áldozol eme tevékenységre. Ha ez megvan, akkor jöhet az, hogy mit, vagy milyen stílusban alkoss. Lehet hogy csak rajzolni akarsz, és csak grafitt cerutával, de az is előfordulhat, hogy szines rajzot szeretnél, akkor ki kell színezned valamilyen formában, színesceruza, filctoll, pasztelkréta, vagy akvarell festék, bár ezutóbbi kettő már majdnem festésnek számít. Aztán még ott a nagy kérdés, hogy figurális, vgy nonfiguratív legyen az ábrázolás vagy esetleg absztrakt, és hogy mi legyen a témád?

Ugyan ez érvényes akkor is ha festeni szeretnél. Bár ott még azt is elkell dönteni, hogy milyen esszközzel, és mire szeretnél dolgozni. Mert hát, míg rajzolni egyértelmű, hogy papírra fogsz, addig a festésnél számtalan lehetőséged van hordozóalapot választani. Festhetsz farostlemezre, MDF-lemezre, fakorongra, deszkára, vászonra, vagy akár papírra is, de van, hogy selyemre vagy egyébb textilekre akarsz festeni és még mindig sorolhatnám tovább. Magad is láthatod, hogy már ezen a szinten mekkora dillema lehet, hogy mit is akarsz! Aztán ott a méret kérdés. Mekkora legyen az alapod, hogyan választod ezt ki? Mi határozza ezt meg? Részben te magad valamint az elkészülő mű. Ekkor jöhet a következő kérdés. Honnan meríts ötleteket? 

Ötlet, vagy ihlet bárhonnan jöhet, lehet ez egy régebbi fotó, vagy internetes kép, vagy egy állom, ami nagyhatással volt rád, vagy egy kirándulás, ahol érdekes dolgokat láttál, de ihletet adhat egy vers vagy egy zene is. Nos jöhet a következő téma. Vajon egy az egyben fessem meg, vagy változtassak rajta? Ha változtatok, akkor mit, és hogyan, ez lessz a konpozíció. A kompozícó egy olyan témakör amelyrő egy teljes könyvet lehetne írni. Itt nem is megyünk bele hiszen nem ez a cél. De mi van még?

 Aztán jöhet a következő kérdés, milyen színeket használjak? Realisztikus, vagy elvontabb expreszionista irányzatú színeket? Esetleg monokróm festményben gondokodsz? Ezek a kérdések is tovább gondolást igényelnek, és még mindég nem festettél semmit. Még csak keresgélünk, hogy mi is lenne jó. Ha már meg van, hogy mit, mire, és milyen stílusban, milyen színekkel szeretnél festeni, akkor jöhet a következő gondolat menet. Milyen festéket használjak és hol szerezzem azt be? 

Mert hát, amatőrként ez is egy nehéznek tűnő feladat. Festhetsz olajjal, akrillal, akvarellel, vagy temperával, de itt is sorolhatnám tovább a lehetőségeket. Mind meg állja a helyét a művészetek világában. Drága festéket vegyek vagy jó az olcsó is? Mi a külömbség közötük? Egységesen nem lehet ezekre a kérdésekre válaszolni hiszen minden festékcsalád más, és más.  Mind más-más technikát és eszközöket igényel. Akkor hogyan dönthetek?

Már is léphetünk tovább, hogy milyen eszközzel, vagy milyen technikával akarsz festeni. A technika és az eszköz nem mindég fedi ugyan azt a fogalmat. Ezsközök lehetnek az ecsetek, festőkések, spatulák, szivacsok és más egyébb modern vagy kevésbbé modern eszközök, a sort itt is, jó hosszan sorolhatnám. A technika egy másik kérdés kör, ami szintén egy újabb blogbejegyzést igényel majd. Ízelitőnek felsorok párat, a teljesség igénye nélül, ilyen a realisztikus vagy fotórealisztikus, a flamand,  az impreszinista, a festőkéses, vagy az akadémista technika, amelyek a technikai megoldásuk mellet irányzatokként is ismertek. Vajon nekem ezt mind tudnom kell?

Nem ! Nemfeltétlenü, de jó ha némileg tájékozódott vagy. Viszont, még mindég nem festetünk semmit még csak gondolati szinten van a kép. Ezeknek a kérdéseknek a megválaszolása, jó esetben pár pecet vesz igénybe, de van, hogy napokig is töpreng rajata az alkotó. Ezek a döntések és háttérinformációk után jöhet a kép megalkotása, ami szintén több lépcsős folyamat, amelyről a következő blogbejegyzésemben írok majd. Szeretnél tovább elmélkedni velem?

Kattints a folytatás gombra!

Folytatás.....

Tetszenek az írások? 

Iratkozz fel az olvasók táborába, hogy ne maradj le a következő bejegyzésről. 

Ezt a lap tetején lévő linkre kattintva megteheted.

Tetszet ez a cikk! Kérlek írj egy rövid értékelést a hozzászólás rovatba!

Köszönöm

Itt találsz további írásokat:

De mitől lesz egy kép festmény....

Hol kezdjem...

Mit fessek...





Megjegyzések

Az elmúlt év legérdekesebb cikkei

Elmélkedések a képalkotások körül. 1 - A kezdet...

Kiállítás 2023

Elmélkedések a képalkotások körül. 3 Hol kezdjem...

Mártélyi festőtábor 2020

Mártély 2021

4.- Mit fessek...

Hogyan viszonyulunk a tanuláshoz?

Bemutatkozás

Mű elemzés érthetően!

Szülinapi akció a meskán